Kuidas võtta oma päevast maksimum

Hilissügis ja talv on aasta kõige pimedam ja külmem aeg. Sellel ajal võid tunda, et energiat on vähe või oled väsinud. Kui energiat on vähe, võib ka tuju olla madalseisus. See on looduse seisukohast seaduspärane, sest elutegevus kogu eluslooduses on talvel kõige aeglasem. Inimkeha kuulub samuti eluslooduse hulka ning looduse tsüklid ja aastaaegade vaheldumine mõjutavad meie ainevahetust ja muid organismi protsesse. Kõik need aeglustuvad jätkuvalt kuni talvise pööripäevani jõulude ajal ning pärast seda hakkavad jälle kiirenema, et jõudu haripunkti jaanipäevaks ja suviseks pööripäevaks.

Loodus toimib erinevates tsüklites. Lisaks sellele, et vahelduvad aastaajad, öö ja päev, jaguneb ööpäev ka väiksemateks erineva energiaga tsükliteks. Saame kasutada neid tsükleid ja nende erinevaid energiaid oma tegevuste ja päevarežiimi kujundamisel. Nõnda, et organism saaks piisavalt puhata ja ka tegemised-toimetused saaksid tehtud ning et kõik see oleks lisaks ka mõnus ja nauditav. Enda kogemusest võin ütelda, et nende tsüklite järgi oma tegemiste ja päeva seadmine on mõjunud hästi mu une kvaliteedile, ainevahetusele ja üldisele heaolule.

India iidne elamise kunst ajurveeda kirjeldab neid tsükleid inimkeha toimimise seisukohast järgmiselt:

      Kell 6-10. Aeglase energiaga aeg. Keha võib ärgates tunduda aeglase, raske ja loiuna. Paremat ärkamist on hea toetada ja keha ergutada näiteks joogaharjutuste, jalutamise või muu kerge aktiviseeriva tegevusega. Intensiivne trenn ei ole siiski soovitatav.

      Kell 10-14. Aktiivse energiaga aeg, kõige soodsam aeg aktiivseks füüsiliseks tegevuseks. Söögiisu on haripunktis, hea on süüa päeva kõige tugevam eine, sest seedetule agni aktiivsus kõige suurem ja seedimine kõige parem. Kui tunnete end pärast söömist siiski raske ja väsinuna, võib toit või toiduainete kombinatsioon olla teie jaoks ebasobiv või takistate seedimist juues söögi juurde külma (või jääga) jooki.

      Kell 14-18. Kerge energiaga aeg, närvisüsteem on kõige aktiivsem. Sellel ajal on hea teha vaimset tööd, samuti käteosavust nõudvaid töid.


      Kell 18-22. Aeglase energiaga aeg. Keha lõdvestub, rahuneb ja valmistub ööuneks. Ei ole soovitatav teha intensiivset trenni või rasket füüsilist tööd. Õhtusöök peaks olema lihtne ja kergesti seeditav. Ideaalne on magama minna kella 22 ajal, siis on uinumine kõige kergem ja uni sügavam. Kui jätta magamaminek hiljemaks, võib uinumisega olla probleeme, sest järgmine aktiivsema energiaga tsükkel võib kaasa tuua uue energiapuhangu või tahtmise tegutseda.

      Kell 22-2. Selle tsükli aktiivsem energia aktiveerib une ajal ainevahetust ja seedetegevust.  Keha töötleb päeval söödut-joodut, sel ajal kui aju, lihased ja mõistus puhkavad. Toimub keha ja rakkude uuenemine, taastumine ja tervenemine une ajal.

      Kell 2-6.  Kergema energia tsükkel, mil mõistus ja aju töötlevad läbi päeval läbielatut ja kogetut, see võib väljenduda ka unenägudega unes (REM ehk “kiirete silmaliigutustega” uni). Mõned inimesed, kes lähevad õhtul vara magama, ärkavad selle tsükli ajal ilma äratuskellata.

Need on loodusest lähtuvad tsüklid, mida saame oma organismi ja keha paremaks toimimiseks arvestada.

Samas on inimene palju enamat kui materiaalne füüsiline keha, mis allub looduse energiatele. Meile on antud ka teadlikkus ja vaba tahe, mis võimaldavad meil oma valikuid tehes oma tähelepanu ja energiat suunata. Jooga-õpetuse üks põhitõdesid on, et sinna, kuhu suuname oma tähelepanu, suundub ka energia. See kehtib nii väliste olukordade kui ka meie mõtete ja emotsioonide kohta. Olles süvenenud näiteks murelikesse mõtetesse või negatiivsetesse emotsioonidesse, toidame neid oma tähelepanuga ja kaotame energiat.

Kui soovime oma energiataset ja heaolu tõsta, saame seda päeva mistahes perioodil teha, viies tähelepanu teadlikult hingamisele ja kehale. Teadlik hingamine ja liikumine paneb liikuma ka energia. Seda teeme teraapilistes joogatundides. Kuidas ja mis  seal toimub, loe lähemalt blogiartiklist Eluenergia teadlik juhtimine e mis toimub joogatunnis.

Olles teadlik nii looduse toimimisest ja tsüklitest kui ka võimalustest teadlikult oma energiataset ja heaolu suurendada ning neid teadmisi ellu rakendades saame oma päeva ja elu maksimaalselt elada ja nautida.  




Soovid lugeda veel sarnaseid artikleid? Liitu uudiskirjaga:
Email again:
Eelmine
Kuula oma südant: kõik on hästi ♥