Et kevad oleks kehale kerge

Oleks nii tore, kui kevad tähendaks ainult lilli ja liblikaid. Looduse ärkamise ja kevadega aga võivad kaasneda aga ka kevadväsimus, allergilised reaktsioonid, nohu, liigeste probleemid vms. Inimkeha on looduse osake ja toimib loodusega ühes rütmis ning aastaaegade vahetumisega muutub ka inimorganismi toimimine.

Nii nagu kevadel lumi sulab ning puudes ja taimedes hakkavad liikuma mahlad, hakkab ka inimkehas talvel madala temperatuuri tõttu aeglasemalt toiminud ainevahetus aktiivsemat tööle, sealhulgas hakkavad üles sulama organismi kogunenud jääkained, mis vajavad väljutamist.

Mida rohkem on keha tasakaalust väljas suure töökoormuse, ebaregulaarse või ebasobiva toidu, ebapiisava liikumise, haiguste või emotsionaalsete pingete ja stressi tõttu, seda halveminu töötab seedesüsteem ja seda rohkem on kogunenud ja koguneb organismi jääkaineid e ama, nagu nimetab seda India iidne elamise õpetus ajurveeda.

Jääkained võivad leida väljapääsu kõikide keha avauste kaudu: silmad, kõrvad, suu limaskest, nina, kuseteed ja pärasool. Sellepärast võibki kevad olla nohu või allergiliste reaktsioonide aeg – silmad võivad sügeleda või vett joosta, nina võib tilkuda või kinni olla jne.



Et soodustada jääkainete väljumist kõige loomulikumalt e soolestiku ja neerude kaudu, soovitab ajurveeda kevadel juua päeva jooksul võimalikult palju kuuma või sooja vett, kuhu võib lisada ka vürtse. Ajurveeda praktik ja populariseerija Eestis Kaja Keil soovitab juua puhastavat teed koriandri, apteegitilli ja vürtsköömnetega. Loe lähemalt Praktiline ajurveeda: nipid ja retseptid, mille abil saad oma kehale korraliku kevadise taaskäivituse teha - Naistekas (delfi.ee)

Et kevad oleks kehale ja seedimisele kergem ja keha puhastuks, ei ole soovitatav süüa raskeid, külmi, liiga soolaseid ja rasvaseid toite nagu jäätis, jogurt, praetud toidud, kartuli- ja maisikrõpsud, suhkur, punane liha. Kõige parem on süüa värskelt valmistatud toitu ja vältida konserveeritud ja valmistoitu. Taimedest soovitatakse vältida maavitsalisi: kartulit, tomatit, baklažaani ja paprika, eriti toorel kujul.

Et soolestik, neerud ja teised keha organid ja jääkainete vabastamisega seotud funktsioonid, sh lümfisüsteem toimiksid hästi, on kevadel eriti oluline liikumine. Et keha ja organism hästi käima ja tööle saada, on hea teha kergeid harjutusi hommikuti kella 6 ja 10 vahel. See võib olla kevadel raske kevadväsimuse tõttu, kuid samas aitab see ka väsimust vähendada ja ennetada. 

Võid kergete (hingamis)harjutustega alustada juba voodis, et keha tasapisi äratada. Valik harjutustest, mida hommikul teha on olemas videolõigus, mis on salvestatud teraapilises joogatunnis.  Need harjutused äratavad tasapisi keha, toetavad seedimist, lümfi liikumist ja panevad liikuma energia: https://youtu.be/lviMDnL0-xU

Et hoida keha kerge ja meele tasakaaluka, saad ühineda ka Tallinnas Päiksesaalis ja veebiülekandes regulaarselt toimuvate teraapiliste joogatundidega



Soovid lugeda veel sarnaseid artikleid? Liitu uudiskirjaga:
Email again:
Eelmine
Kuidas võtta oma päevast maksimum