Kust saada energiat – 6 nõuannet

Kõik me soovime ja väärime head enesetunnet ja tervist ning piisavalt energiat oma soovide ja unistuste elluviimiseks. Vahest võib tunduda, et meil on lõpmatult energiat ning kõik õnnestub ilma erilise pingutuseta. Teinekord tunneme ennast kurnatuna ja vaatamata pingutusele ei saavuta me soovitud tulemusi.

Looduses ja inimkehas on ringlemas eluenergia, mis toetab meie tegevusi ja tervist, paneb elama keha ja tööle mõistuse. Eluenergia e praana, sanskriti keeles prana (Hiina keeles chi, jaapani keeles ki) on olemas kogu meid ümbritsevas elus ja eluta looduses, see on looduse algupärane loov jõud.

Kõikide inimkeha organite toimimine sõltub praanast, mis voolab kehas läbi närvide ja energiakanalite. Joogaõpetuse kohaselt on inimkeha elustamas umbes 72 000 energiakanalit e nadi´t.

Inimestel on erinev võime praanat vastu võtta, säilitada ja kasutada. Praana kogus ehk kui palju kellelgi eluenergiat on, väljendub isiklikus väes, entusiasmis ja dünaamilisuses. Praana omadused e kvaliteedi aga määravad soovid, mõtted, isikuomadused, emotsioonid. Viimastest sõltub ka heaolu ehk kas ollakse madalas raskes vibratsioonis või kõrges kerges vibratsioonis.

Kui meie mõtlemine ja suhtumine on positiivne, lubab see praanal voolata, loob head emotsioonid, kerge ja kindla enesetunde. Positiivne mõtlemine ei tähenda, et meil on ees roosad prillid, pigistame silmad kinni elu tõsiasjade ees või käime kogu aeg ringi suu kõrvuni. Positiivne mõtlemine ja suhtumine on elujaatav suhtumine, “jah” ütlemine elule ja iseendale: “Ma saan”, “Ma leian lahenduse”, “Ma proovin”, “Ma saan hakkama”, “Ma võin olla mina ise”, “Ma oskan”, „ Ma suudan muutuda“, “Ma küsin abi või toetust” jne on positiivsed plussmärgiga jaatavad mõtted, mis võimaldavad eluenergial ehk praanal vabalt voolata ning sind ja su tegevusi toetada.

Negatiivsed “ei”-mõtted ja suhtumised nagu “Ma ei saa hakkama”, “Nagunii ei õnnestu, pole mõtet proovida”, “Ma ei ole piisavalt tark /rikas/ ilus jne”, “Ma ei oska”, „Ma ei saa ennast muuta“, “Mul ei ole aega/ raha/ energiat”, “Keegi ei armasta/ toeta/ aita/ mõista mind”  jne blokeerivad energia liikumise. Negatiivne „ei”-mõte on nagu stopp-märk loodusele ja universumile, mis peatab energiavoo.

Kui energiavoog ei ole negatiivse suhtumisega blokeeritud, saame energiat ammutada hingamise kaudu, värskest toidust, veest (vesi on parim praana säilitaja), päikesevalgusest ja mediteerimisel. Siit ka mõned soovitused energiataseme säilitamiseks ja tõstmiseks:

1.       Hinga. Paljud inimesed ei hinga vabalt, mistõttu ei ole ka piisavalt energiat heaolu ja tervise säilitamiseks ning tegutsemiseks. Pane tähele, ega sa ei “unusta” pingeliste tegevuste juures hingata – võib olla hoiad hinge kinni või on kõhu ja rindkere lihased nii pinges, et vaba ja sügav hingamine ei olegi võimalik. Saad ühineda online teraapiliste joogatundidega, et vabastada keha pingeid ja harjutada hingamist nii liikumisega koos kui eraldi hingamisharjutuste e pranayamadena. 

 2.       Hinga ja liigu õues. Isegi linnas (vähemalt Eestis) on välisõhus rohkem praanat kui siseruumides. Kasuta iga võimalust liikuda õues, eriti siis kui paistab päike. Ka pilvise ilmaga saame õues päikeselt energiat.


 

3.       Joo piisavalt vett, mis on toa-või kehatemperatuuril või ka soojem (eriti külma ilmaga). Iga 9 kehakaalu kilogrammi kohta soovitatakse juua üks klaas vett päevas. Jooma peaks söögiaegade vahel, mitte koos söögiga või vahetult pärast söömist.

 4.       Veeprotseduurid – ujumine, vannis või dushi all käimine, ka veekogude ääres jalutamine elustavad keha ja varustavad sind praanaga.

 5.       Söö värsket terviklikku toitu. Terviklik tähendab siin rafineerimata ja võimalikult vähe töödeldud, kuid mitte tingimata toorest toitu. Külma ilmaga võib toortoidu seedimine olla raske. Toidus on kõige rohkem praanat, kui süüa toit ära kohe või võimalikult ruttu pärast valmistamist.

Erinevad toidud ja toiduained on erineva energeetilise mõjuga ehk lisaks rakkude ja kudede ehitamisele mõjutavad erinevad toiduained erinevalt meeleolule ja enesetundele. Toitude mõjust energiatasemele saad täpsemalt lugeda blogiartiklitest Ühinemine toiduga - toitumine jooga vaatevinklist ja Päikese- maapinna- ja maatoidud & kuus maitset.

Märka, kuidas erinevad toidud ja toiduained sinu enesetundele ja energiatasemele mõjuvad: kas pärast söömist on energiat rohkem ja tunne kerge, või on pigem väsinud, uimane ja raske tunne?

6.       Keskendu iseendale, käesolevale hetkele või tegevusele. Energia suundub automaatselt sinna, kus on meie tähelepanu. Kaotame asjata energiat, kui tähelepanu hüppab ühelt tähelepanu objektilt teisele. Need objektid ei ole ainult materiaalsed asjad või sündmused, mida näeme-kuuleme-katsume jne, vaid ka peas keerlevad mõtted, mälestused, arvamused, hinnangud, mis ei pruugi olla seotud käesoleva hetke või tegevusega. Kui märkad, et oled endalegi märkamatult “ära sõitnud” mälestustesse, mõtetesse, või põed möödunud tegude või tegematajätmiste pärast, vii tähelepanu oma hingamisele või oma kehale (võid ka katsuda ja tunnetada oma keha), et käesolevasse hetke tagasi tulla.

Kui hoiame tähelepanu oma kehal ja hingamisel, kuhu siis energia suundub? Muidugi kehasse. Kui energia kehas voolab vabalt, on vähem pingeid, valusid ja jäikust. 

Kui pingeid on kogunenud palju, siis lõdvestumiseks ja pingete vabastamiseks võib olla vaja ka välist impulssi. Refleksoloogia e tsooniteraapia aitab pingeid vabastada ja kehal loomulikul viisil tasakaalustuma ja tervenema hakata

Kuidas suurendada eluenergia hulka, saab lugeda ka blogipostitusest “Eluenergia on sinu jaoks olemas siin ja praegu.


Eelmine
Uus aasta - uus energia
Järgmine
Ühinemine toiduga – toitumine jooga vaatevinklist