Uus aasta - uus energia
Ükskõik milline on olnud meie eelnev elu või mis on minevikus toimunud, alati saab teha midagi, et tunneksime ennast paremini selles elus, mille me iga päev enda jaoks ise loome. Derek Rydall, raamatu “Ärkamine. Seitse sammu eneseleidmise teel” autor on kokku võtnud põhimõtte, millest lähtudes võiks hinnata iga möödunud päeva ja aastat: “Päeva lõpul, elu lõpust rääkimata ei tekita suurimat rahulolu mitte see, mida oleme saavutanud, vaid kelleks oleme saanud. Kas oled rahulikum, armastavam, lähedasem nii iseenda kui teistega?”
Head harjumused loovad hea elu
Kes teadlikult oma elu juhib, teab, et uus ja parem tuleb meie ellu siis, kui lubame sellel oma ellu tulla, ehk vabaneme kahjulikest harjumustest ja juurutame kasulikke harjumusi ning teeme häid tegusid, mis edendavad enda ja teiste heaolu. Uue aasta lubadused ongi tihti suunatud harjumuste muutmisele. Kuidas paremini uusaasta lubadusi ellu viia, saab lugeda ka blogipostitusest “ Viis näpunäidet uusaasta lubaduste elluviimiseks”
Miks aga tundub harjumuste muutmine vahel raske või lausa võimatu? Derek Rydall leiab, et: “…Enamus inimesi ei ela 70-90 aastat; nad elavad sama aastat 70-90 korda…”. Meie heade kavatsuste nurjumise taustal võib olla harjumus ennast samastada mingi negatiivse emotsiooni e energiaga, mis vähendab elujõudu ja raskendab muudatuste elluviimist, sest kanname kaasas emotsionaalset-energeetilist koormat, mis pärineb eelnenud elust.
Emotsionaalsed e energeetilised harjumused
Harjumustega seoses räägitakse tavaliselt harjumustest midagi (mingil viisil) teha või mitte teha. Lisaks tegemise-mittetegemise harjumustele on aga ka harjumuslikud mõtted ning tunded ehk emotsioonid, mis koos moodustavad konkreetse ellushutumise või hoiaku, mis on samuti harjumuslik.
Joogaõpetuse käsitluses koosneb inimolemus viiest erinevast tasandist e kehast (vt https://www.ravum.ee/jooga), millest üks on vitaalne e emotsionaalne või energeetiline tasand, mis hoiab füüsilise keha elavana ja liikumas. See keha e tasand on nii elujõu kui ka emotsioonide allikaks.
Emotsioonid on eluenergia väljendused
“Emotsioonid kujundavad meie enesetunde, meeleolu, võime igapäevaeluga hakkama saada.
Emotsioonid on sinus voolava eluenergia eripalgelised väljendused. Iga emotsioon tekitab teatud aistinguid, mida võid oma kehas kogeda. Need on energiad, mis liiguvad ja mõjutavad sind teatud viisidel. Iga emotsioon väljendab mingit kindlat energeetilist kvaliteeti ja rolli. Näiteks viha kerkib ja plahvatab. Kurbus muserdab ja surub kokku. Hirm pingestab ja halvab. Armastus voolab ja ühendab,» kirjutab Ingvar Villido raamatus “«Practical Consciousness: Freeing Yourself from Emotional Addiction to Live a More Joyful Life» (“Praktiline teadlikkus: vabanemine emotsionaalsest sõltuvusest, et elada rõõmsamat elu”). Raamatus on ka õpetused ja tehnikad, kuidas häirivatest ja elu piiravatest emotsioonidest vabaneda ja jõuda tõelise Minani, mida rakendan ise ja soovitan soojalt. Allpool kirjutan aga veel mõnest võimalusest, mida olen ka proovinud ja rakendanud.
Alateadvus piirab vabadust
Tihti on meie emotsionaalne e energeetiline taust ning reageeringud harjumuslikud e automaatsed.
Inimese alateadlik ellujäämismehhanism suunab automaatselt meie tähelepanu ohtudele, takistustele ja probleemidele, selleks et kindlasti tagada ellujäämine ning mitte võtta liigseid riske. “Kus on meie tähelepanu, sinna suundub ka meie energia”, ütleb joogaõpetus. Selline automaatne tähelepanu suunamine ja energia kulutamine negatiivsusele võib tagada küll ellujäämise, kuid ei jäta ruumi uutele võimalustele, arengule, loomingulisusele.
Mis siis, kui sa ei ole harjunud olema õnnelik ja rahul?
Harjumusliku energeetilise e emotsionaalse fooni e harjumuse ennast teatud viisil tunda võime endalegi märkamatult olla külge saanud ka mõnest elukogemusest, kodust, koolist või muust keskkonnast, kus viibime või oleme viibinud. Kui näiteks kellegi kodus oli pidevalt muretsev-ärev õhkkond, võib ka kodust lahkudes see ärevuse või mure-tunne jääda pidevalt taustafooniks. Samamoodi, kui kitsastes oludes kasvades oli teemaks rahapuudus, võib tunne, et alati on midagi puudu, jälitada ka siis, kui rahaprobleeme enam ei ole. See, keda lapsepõlves ei ole tunnustatud või on kritiseeritud, võib saada kaasa tunde, et ta ei ole piisavalt hea, tark jne ning jätkab ka ise enda kritiseerimist, mahategemist ja tagantpiitsutamist ehk viibib pidevalt rahulolematuse emotsioonis. Näiteid võib tuua palju.
Kõik see energeetiline-emotsionaalne taust väljendub lõppkokkuvõttes ka meie kehas ja tervises. Negatiivsed emotsioonid blokeerivad kehas energia liikumise, teevad enesetunde raskeks või ebastabiilseks, tekitavad pingeid, jäikust ja valu. Positiivsed emotsioonid aga muudavad keha ja tegutsemise kergemaks ja vabamaks.
Kuidas tulla emotsionaalsest foonist välja ja juba tekkinud pingeid vabastada, harjutame teraapilistes joogatundides.
Refleksoloogia e tsooniteraapia aitab energia uuesti liikuma panna ka läbipõlemise, masenduse ja väsimuse puhul.
Tegelikult saame ise valida, kuidas ennast tunneme.
Vali hea energia
Kui tunned ennast raskelt, rahulolematult, rusutult jne, saad ennast harjutada ümberhäälestuma positiivsemasse ja kergemasse energiasse e emotsiooni. Sellega teed teadliku valiku tunda ennast just nii nagu soovid.
Fake it until you make it – kujutle ja harjuta heaolu ja rahulolu
Hinga rahulikult, lõdvestu ja kujutle, kuidas tunned end siis, kui kõik su probleemid on lahendatud, kõik eesmärgid saavutatud, takistused ületatud ja sa oled lihtsalt iseendaga rahus ja õnnelik või saanudki selliseks inimeseks, kes sa ideaalis tahad olla. Tunne seda tunnet ja harjuta selle tunde tundmist ja sellesse energiasse häälestumist regulaarselt. Derek Rydall näiteks soovitab teha seda 1 minuti igal täistunnil.
Kui sul on lihtsam oma harjumuslikust energiafoonist välja tulla ennast kellegi teisena kujutledes, võid kujutleda, kuidas ennast tunneb keegi, keda sa tunned või tead ja kellel arvad olevat hea, kerge ja probleemivaba elu. Kujutle, et oledki see inimene ning seega jätad maha oma harjumusliku energeetilis-emotsionaalse pagasi. Võin oma kogemusest kinnitada, et elu kujuteldava Julia Robertsina tundus võimalusterohke, kerge ja lõbus ning lihtne oli teha ka asju, mis tavaliselt tundusid rasked või vastumeelsed.
On palju asju, mida me muuta ei saa. Kuid asju, mida muuta saame, võib olla rohkem kui esialgu arvata oskame.
Soovid veel sarnaseid artikleid lugeda? Liitu uudiskirjaga: