Ühinemine toiduga vol 2: päikese-, maapinna- ja maatoidud & 6 maitset 

Erinevatel toiduks kasutatavatel taimedel on erinev mõju meie psüühikale ja füüsisele. Sõltuvalt taimede kasvukohast võib neid mõju alusel liigitada päikese-, maapinna- ja maatoitudeks. Samuti eristab India iidne elamise õpetus ehk ajurveeda kuut erinevat ja maitset:  magus, hapu, soolane, terav (pikantne), kibe (mõru) ja kootav, mis samuti mõjuvad kehale ja meelele erinevalt. 

Päikesetoidud on taimed/toidud, mis kasvavad maapinnast kõrgemal kui 1 meeter – nt puuviljad ja pähklid. Nad aitavad meil tõsta oma teadvus maast kõrgemale ning tegelda vaimsete, igapäevasest materiaalsest elust kõrgemate teemadega. 

Maapinna toidud on toidud, mis kasvavad maa peal või kohal (kuni 1 m) – teraviljad, aedviljad, kaunviljad. Need toitude kõige olulisemad komponendid on kõrge toiteväärtuse ja puhastava toimega ja nad kuuluvad ka puhastavate toitude koostisse (nt kicharee – riis, mungoad v läätsed ja aedviljad).

Maatoidud on toidud, mis kasvavad maa all, päikest saavad kaudselt. Neil on muuhulgas head raviomadused ja nad annavad meile jõudu maisteks tegevusteks ja füüsiliseks tööks. Juurikaid nagu, peedid, porgandid, kaalikad, sibul, ingver, küüslauk on eriti hea süüa talvel ja külmade ilmadega. Kolme viimast soovitatakse tarbida siiski mõõdukalt, sest võivad põhjustada organismis ärritust või meeles rahutust.



Ajurveeda eristab 6 maitset ehk omadust, mis avaldavad erinevat mõju meie füüsisele ja psüühikale: magus, hapu, soolane, terav (pikantne), kibe (mõru), kootav. Neid kõiki kombineerides saab valmistada toite, mis ei ole mitte ainult maitsvad ja maitseküllased vaid ka tervislikud ja meeleolu tasakaalustavad

Magusad toiduained (ajurveeda kohaselt suhkur, mesi, riis, piim, koor, või, sai) tekitavad kehas jaheduse ja raskuse (rasvade lisandumise), püsivuse, füüsilise energia. Nendega liialdamine põhjustab lima tekkimise, külmetushaigusi, kaalu tõusu.

Hapu maitse ja hapud toiduained nagu sidrunid, juust, jogurt, tomatid, viinamarjad, ploomid jm hapud puuviljad, äädikas ergutavad seedimist ja tekitavad isu. Nendega liialdamine võib tekitada haavandeid, põletikke, nahaärritusi, kõrvetisi.

Soolane ja soola sisaldavat toidud tekitavad isu, vallandavad süljevoolu ja maomahlade eritumise, soojendavad keha. Nendega liialdamine paneb liigselt sööma, põhjustab vedelikupeetust, kõrget vererõhku, kehakaalu tõusu.

Terav maitse (cayenne, tshilli pipar, sibul, küüslauk, redis, ingver, igasugune vürtsine toit) lisab tuld ja võib ka psühholoogilselt üles kütta. Teravus aitab kaasa toidu omastamisele, eemaldab organismist liigse vedeliku, intensiivistab seedimist, puhastab keha seedesüsteemi jm kanaleid (võib panna voolama higi, pisarad, sülje, lima) ja ninakõrvalkoopad. Teravate toitudega liialdamine võib tekitada limaskestade ärritust, turset, janu, rahutust. 

Kibe/mõru (sigur, salat, sidrunikoor, spinat, lehtköögivili, kurkum, lambalääts) äratab maitsemeele ja isu, puhastab kurku, teravdab intellekti, jahutab keha. Sellega liialdamine tekitab söögiisu puudust, kaalukaotust, peavalu, kuiva naha, nõrkuse.

Kootav maitse on kokkutõmbav (nagu arooniamarjad), seda esindavad ajurveedas oad, läätsed, õunad, pirnid, kapsas, lillkapsas, kartulid. Kootav maitse(toit) rahustab, jahutab, pärsib ja vähendab eritiste voolu ja lima, puhastab verd. Kootavate toitudega liialdamine võib põhjustada kõhukinnisust, gaase, puhitust, suu kuivamist.

 

Eelmine
Ühinemine toiduga – toitumine jooga vaatevinklist
Järgmine
Soovitused paremaks uneks