Soovitused paremaks uneks
Kui su uni on sügav ja rahulik ning uinud kergelt ja ärkad väljapuhanuna, siis uinumisele ja magamisele sa ilmselt eraldi tähelepanu ei pööra, kuna uni ja magamine tundub nii loomulik. Kui aga uinumise, magamise ja väljapuhkamisega on probleeme, võib uni või unetus tõusta probleemiks number üks ja seda põhjusega. Une ajal toimuvad kehas ja organismis olulised protsessid: rakkude uuenemine, toitainete omastumine ja jääkainete eraldamine, tervenemine ja taastumine. Hea uni tagab kõikide elutegevuse protsesside tõrgeteta kulgemise, haigustest paranemise ja tervenemise.
Unetuse või halva une põhjused võivad olla näiteks ainevahetuse probleemid, hingamishäired, neuroloogilised häired, ravimite kõrvalmõjud, alkohol, erinevad võõrutussümptomid, päevarezhiimi või toitumise muutused või režiimi puudumine, kurnatus, liigne sinise/vilkuva ekraani vaatamine jne.
Une kvaliteedi ja uinumise parandamiseks peaks muidugi tegelema põhjustega, kuid esmalt on alati kasuks kindla unerežiimi sisseseadmine. Meie keha koos oma toimimise protsessidega kuulub loodusega ühte ja kõige paremini funktsioneerib ta kindlas rütmis nagu loodus, kus korrapärases rütmis toimub näiteks aastaaegade, päeva ja öö vaheldumine, kuufaasid, tõusud ja mõõnad jne.
Lisaks öö ja päeva vaheldumisele jaguneb ööpäev ka väiksemateks erineva energiaga tsükliteks, mida arvestades on hea oma kehale sobivat päevarezhiimi kujundada. Kehast lähtuvalt on need tsüklid järgmised:
- Kell 6-10 – keha ärkamise aeg; paremat ärkamist on hea toetada ja keha ergutada näiteks joogaharjutuste, jalutamise või muu kerge aktiviseeriva tegevusega; kui selles ajavahemikus üles ei tõusta, võib jääda kogu päevaks uimane tunne;
- Kell 10-14 – kõige soodsam aeg aktiivseks füüsiliseks tegevuseks, söögiisu haripunkt; hea on süüa päeva kõige tugevam eine;
- Kell 14-18 – närvisüsteem on kõige aktiivsem, hea teha vaimset tööd;
- Kell 18-22 – lõdvestumise, rahunemise ja puhkuse aeg, ööuneks valmistumine;
- Kell 22-2 – ainevahetus ja seedetegevus aktiviseerub, keha töötleb päeval söödut-joodut,
- Kell 2-6 - mõistus ja aju töötlevad läbi päeval läbielatut ja kogetut, aktiivne unenägudega uni
Arvestades looduse rütme ja keha vajadusi, on heaks uneks ja väljapuhkamiseks soovitatav järgida järgmist:
- Mine voodisse igal õhtul samal ajal - 21.30 ja 22.30 vahel - nii et kujuneks välja une-ärkveloleku režiim.
- Tõuse igal hommikul samal ajal (+/- 1 tund).
- Kui ööuni ei ole hea, väldi päevast magamist.
- Et öösel välja magada peab päeval peab olema piisavalt koormust ja liikumist; ka ka vähene aktiivsus võib olla unetuse või halva une põhjus.
- Kaks tundi enne magamist väldi alkoholi.
- Alates lõunast väldi kohvi, kanget teed ja teisi stimuleerivaid aineid.
- Ära suitsetada paar tundi enne magamaminekut .
- Ära kasutada enne magamist nutiseadmeid või arvutit. Kui oled tundliku närvisüsteemiga, lülita magamise ajaks välja Wifi.
- Väldi enne magamaheitmist ülemäärast söömist ja stimuleerivaid sööke-jooke (millised toidud-joogid on stimuleertivad vt Ühinemine toiduga – toitumine jooga vaatevinklist (ravum.ee) “aktiveerivad e rajaslikud toidud”). Viimane söögiaeg peaks olema vähemalt kaks tundi enne voodisseheitmist.
- Õhtul on kasulik kerge liikumine (jalutuskäik, jooga- ja hingamisharjutused), mitte suur füüsiline pingutus.
- Uinumiseks ja sügavaks uneks on vajalik lõdvestada ennast nii füüsiliselt, mentaalselt kui emotsionaalselt. Selleks on hea teha kogu keha lõdvestavaid harjutusi, mis on tuttavad joogatundides osalejatele. Vaata videot ja tee kaasa. Võid harjutusi teha voodis, et pärast rahulikult ja sügavalt uinuda.
Soovid veel sarnaseid artikleid lugeda? Liitu uudiskirjaga: