Selg annab tunda?
Kas su selg või kael on aeg-ajalt pinges, väsib, on kange või valutab? Kui nii, siis kuulud enamiku hulka inimkonnast. Arvatakse, et vähemalt korra elus on seljavalu kogenud ligi 80–90% inimestest.
Minul hakkas selg valutama ja väsima teismelisena. Siis diagnoositi ka selgroo kolmemõõtmeline kõverdumine ehk skolioos. Seetõttu olen seljaga seotut nii füüsilisel, energeetilisel kui emotsionaalsel tasandil uurinud oma kogemuse põhjal ning joogat ja refleksoloogia teraapiat õppides ja praktiseerides. Pean seljaga seotud teadmisi kõige olulisemateks teadmisteks inimese kohta üldse.
Võib julgelt väita, et tervis oleneb selja ja selgroo olukorrast. Selgroog on kogu keha füüsiline tugi. Veelgi olulisem on, et selgroo sees e selgroo kanalis asub seljaaju, mis on oluline osa kogu meie keha ja elutegevust juhtivast kesknärvisüsteemist, mis koosneb pea- ja seljaajust. Täpsemalt saab selle kohta lugeda ja pilte vaadata blogipostitusest Sissevaade selga ja lülisambasse..
Selgroo lülide vahelt väljuvad närvid, mis reguleerivad kogu keha elutegevust ja füsioloogilisi funktsioone. See tähendab, et kui selg ei ole heas korras, selgroolülid on vajunud või kahjustanud nende vahel olevaid lülide vahelisi kettaid või sealt väljuvaid närve, võib mingi kehaosa, organ või kehafunktsioon kannatada. Näiteks kaela pingete korral võib tekkida probleeme pea või kätega – peavalud, käte ärasuremine, valud jne.
Kuna inimese selgroog on suurema osa ajast püstises asendis, siis gravitatsiooni- e raskusjõu mõjul on seljale pidev surve, mis paratamatult surub selgroolülisid allapool ja rohkem üksteise vastu. Ka erinevad sundasendid, kus selg ei ole sirge või on rohkem ühele poole kaldu, samuti tegevused ja spordialad, kus kasutatakse rohkem ühte kätt või kehapoolt (nt tennis, golf jm) mõjutavad selgroolülide asendit.
Et tasakaalustada raskusjõu ja erinevate sundasendite mõju seljale ja selgroole, peaks selga regulaarselt venitama ja sirutama. Seda võiks teha iga päev või veelgi parem – paar korda päevas.
Selga ei pea venitama tingimata seljavenituspingil või kangi või redeli küljes rippudes. Saame koos hingamisega ja selgroole keskendudes sellega hakkama ilma igasuguste abivahenditeta. Selga saab venitada erinevates jooga-asendites ise nii seistes, lamades kui istudes.
Proovi video järgi seistes selgroogu sirutada ja venitada koos hingamisega https://youtu.be/e2arERnhBLk Saad seda teha kustahes ja mistahes ajal. Videoklipp on osa joogatunni videost selja pingeid vabastavate harjutustega. Loe lähemalt https://www.ravum.ee/jooga/seljale .