Loobumise kergus

Kas oled püüdnud mõnda ebatervislikku (toitumis)harjumust maha jätta, mõnest ebavajalikust kuid harjumuslikust tegevusest loobuda? Kas on olnud juhuseid, kus mõistus saab aru loobumise vajalikkusest, kuid reaalselt seda teha on raske ja stressirohke?

Üks põhjuseid võib olla see, et me ei ole harjunud loobuma.

Meie esivanemate jaoks võis toidu ja muude eluks vajalike tarvete puudus või vähesus olla tavaline ja loobumine mõnest toidust või harjumusest seda süüa harjumuspärane. Tänapäeval toidu ja kaupade külluse tingimustes võib tunduda millestki loobumine ebamõistlikult piirav, raske, mõttetu või koguni teostamatu. Arvame, et elame ju ainult üks kord ja sellepärast peame kasutama kõiki võimalusi tarbida ehk midagi saada ja omastada. Kui jutt juba kõikide võimaluste kasutamisele läks, võib-olla peaks kasutama ka võimalust millestki loobuda?

Tervise ja heaolu seisukohast võib teatud toitudest, tegevustest või harjumustest hoidumine või nendest loobumine olla eluliselt vajalik. Ajutine regulaarne loobumine mittevajalikest toiduainetest (ehk paastumine, puhastumine või detox) on oluline ka keha puhastamiseks ja tervendamiseks. Viimase tulemusena selgineb ka mõistus, paraneb tuju ja tõuseb energiatase. Kuidas erinevad toiduained meie keha, mõistust ja energiataset mõjutavad, olen kirjutanud blogipostituses Ühinemine toiduga – toitumine jooga vaateviklist

Loobumise vajadusega võib kaasneda hirm, et jääme ilma millestki olulisest, mis ohustab meie ellujäämist, mõne olulise vajaduse rahuldamist või identiteeti.

Hirm, et millestki loobumine e ilmajäämine on ohtlik turvalisuse ja ellujäämise seisukohast võib pärineda meie alateadlikust ellujäämisinstinktist, mis pärineb ajast, kui ellujäämiseks ja toidu hankimiseks tuli teha suuri pingutusi ja kulutada palju energiat. Sellise alateadliku arvamuse kohaselt on millegi saamine alati positiivne ehk ellujäämise tagaja ning millestki loobumine või ilmajäämine negatiivne ehk eksistentsi ja edasikestmise ohustaja.

Kui halva tuju, tüdimuse, üksinduse, tühjusetunde või energiapuuduse korral oleme harjunud sirutama käe maiustuste järele, rahuldame magusa söömisega oma vajadust heaolu ja armastuse järele või vajadust saada juurde energiat. Loobumine maiustustest võib sellel puhul seostuda loobumisega ajutisest heaolust ja energiasüstist. Kas on aga ka muid võimalusi ennast hästi ja armastatuna tunda, saada juurde kergust ja stabiilset energiat? Kui hakkame tasapisi ennast rohkem armastama, väheneb ka vajadus emotsionaalse söömise järele, leiame viise kuidas energiataset tõsta. Kuidas harjutada enda armastamist, saab lugeda blogipostitusest Kuidas ennast rohkem armastada.


Milliseks inimeseks sa ennast pead?

Söömise-, käitumise- ja tegevusharjumustest loobumine võib tunduda raske ka sellepärast, et millegi söömine, tarbimine või tegemine on saanud meie identiteedi osaks. Sellised mõtted, ütlused või arvamused on ilmselt paljudele tuttavad:

Ma olen selline inimene, kes...

    ... ei saa ilma kohvita hommikul ennast käima

    ...jääb külmade ilmade tulekul kohe haigeks

    ...ei suuda regulaarselt trenni teha

    ...peab päeva jooksul oma šokolaadi-annuse kätte saama    

    jne jne

Kas Sul on mõni selline arvamus enda kohta? Kui soovid loobuda mõnest oma harjumusest, siis esmalt on vaja loobuda sellisest arvamusest enda kohta, mis seob selle harjumuse sinu isiksusega. See on lihtsalt harjumuslik arvamus, mitte lõplik tõde.


 

Otsusta, milline inimene sa tahad olla

Võid oma arvamuse ümber sõnastada ja otsustada olla näiteks inimene, kes...

    ... tunneb ennast kergelt ja hästi (ka ilma šokolaadita)

              ... armastab ennast piisavalt, et mitte rämpstoitu süüa

              .... on enda ja teiste poolt armastatud ning ei pea tublidusega silma paistma, et armastust ära teenida

              ... hoolib endast ja teistest elusolenditest ning ei kahjusta ennast ega loodust

              ... liigub ja liigutab kergelt, vabalt ja rõõmsalt

              ... loeb raamatuid selle asemel et sotsiaalmeediat skrollida

jne., jne

 

Mis tunne on selline inimene olla?

Kui oled otsuse teinud, kujuta ette, mis tunne on olla see inimene ja harjuta selles tundes olemist. Võid proovida ka nn ümberkehastumist. Kui tead mõnda sellist inimest, kes vastab sinu otsuses kirjeldatule, võid kujutleda, et oledki see inimene. Mis tunne on olla see inimene, kellel ei ole sinu probleeme ja kellel kõik sujub lihtsalt ja takistusteta? Võid märgata, et sinu enesetunne paraneb ja energiatase muutub.

Sellist tunnetuse muutmist on hea teha regulaarselt, et enda harjumuslikku energiat muuta ning ennast harjutada uue ideega iseendast. See ei ole võluvits, kuid aitab luua soodsama pinnase, millelt alustada harjumuse muutmist või sellest loobumist.


Korduva loobumisega harjutame loobuma 

Kui oled juba edukalt oma harjumusi muutnud ja loobunud ebavajalikust, on sul olemas kogemus sellest, et loobumine ebavajalikust annab juurde isiklikku vabadust, uusi valikuvõimalusi, sõltumatust, aga ka tervist, kergust, energiat. See on see, mille me vastu saame.

Ebaoluline ei ole ka see, et korra millestki loobudes on järgmine kord juba lihtsam ja ülejärgmine kord veelgi lihtsam loobuda. Me harjutame loobumist ja võime selles vilumuse saavutada. See ei ole sugugi ohtlik ega hirmus.

 

Kui soovid regulaaselt võtta aja maha ja loobuda igapäeva-saginast ja sellega seotud mõtetest, saada juurde kehalist vabadust, energiat, hingelist kergust ja tasakaalu, saad ühineda teraapiliste joogatundidega Tallinnas Päiksetoas või veebis järelvaatamise võimalusega. 

Väsimust, halba enesetunnet, valusid ja haigusi põhjustavad kehasse kogunenud pinged, stress ja energiablokeeringud. Nendest refleksoloogia teraapia abiga loobudes ja vabanedes anname endale võimaluse tasakaalustuda ja terveneda.



Soovid veel sarnaseid artikleid lugeda? Liitu uudiskirjaga:
Email again:
Eelmine
Tervenemine on teekond. Esimesed sammud
Järgmine
Maa element inimkehas, selle mõju ja mõjutamine