Aegluse avastamine - loomulikkuse taastamine
Teaduse ja tehnika areng on vabastanud suure osa inimkonnast raskest füüsilisest tööst. Erinevad tehnika- ja kommunikatsioonivahendid, mis võimaldavad kiiret suhtelmist ja tehingute tegemist tekitavad aga olukorra, kus tundub, et tegutseda ja otsuseid teha on vaja ühe kiiremini, et nö ajaga kaasas käia. Elu on läinud üle kiir-režiimile, kus süvenemisele ja keskendumisele jääb üha vähem ruumi.
Inimkeha on looduse osa ja toimib kõige paremini looduse rütmidega kooskõlas. Nendest rütmidest kõige tuntavamad meie laiuskraadil on aastaaegade vaheldumine ning öö ja päeva vaheldumine. Kõikide väiksemate ajaühikute (tunnid, minutid, sekundid) järgimise oleme ise omavahel kokku leppinud või lihtsalt järgime neid, kuna oleme harjunud.
Kui tegutseme kiir-rezhiimis, koguneb kehasse pingeid, sest pidev valmisolek reageerida (e fight or flight režiim) pingestab lihaseid, samuti on hingamine pinnapealsem ja ebaregulaarsem, mis muudab ka emotsionaalselt ebastabiilsemaks. Mõistus on harjunud pidevalt töötlema uut infot. Ka uinumine võib olla vaatamata väsimusele raske, sest keha ja mõistus ei suuda lõdvestuda ja kiir-režiimist väljuda. Kuidas saad oma keha ja mõistust enne uinumist lõdvestada, vaata katkendist teraapilisest joogatunnist, mis toimus eelmisel hooajal https://youtu.be/UdFzAq9b_O4
Oma tervise ja heaolu huvides tuleks sellest kiiruse-efektiivsuse-tulemuslikkuse-saavutuste tsüklist regulaarselt välja astuda ja teha midagi teadlikult süvenenult ja aeglselt, et saada tagasi rahulik looduslik ja loomulik elurütm. Aeglane, teadlik ja süvenenud tegevus on ka väga nauditav, sest jätame kõrvale häirivad mõtted.
Kuna ainuvahetus ja seedimine toimivad hästi just lõõgastunud ja rahulikus olekus, kus ülekaalus on parasümpaatilise närvisüsteemi töö (nn rest and digest režiim), on väga oluline võtta aega rahulikult söömiseks ja söögi nautimiseks kõigi 5 meelega.
Enne sööma hakkamist võta aega toiduga tutvumiseks: vaata toitu, selle värvi ja vormi, võid toitu nuusutada, ning alles siis sööma hakata. Närides toitu hoolikalt tunneta toidu tekstuuri, maitset. Pärast söömist istu veel natuke aega ja tunneta, kuidas su keha toitu omastab ehk kuidas sinu keha je meel ühinevad toiduga ning kuidas toit su kehale, energiatasemele ja meeleolule mõjub. Kui saame toiduga hea kontakti, hakkame paremini tunnetama, millised toidud on meile kasulikud ja millist toitu keha antud hetkel vajab.